اعلام برنامه های روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

آرامگاه خیام همزمان با روز بزرگداشت این حکیم گلباران می شود.مطالب مرتبط

از توس تا نیشابور، گرامیداشت فردوسی و خیام

25 و 28 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشور به ترتیب روز ملی بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و روز ملی بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری است

28 اردیبهشت،روز بزرگداشت حکیم عمر خیام

ایرنا - نیشابور - تصاویر مربوط به مقبره حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم الخیامی مشهور به "خیام" فیلسوف و ریاضیدان و منجم و شاعر ایرانی است.*10

یاد خیام در بلاروس گرامی داشته شد

مسکو - ایرنا - مراسم بزرگداشت حکیم عمر خیام، شاعر، منجم و ریاضیدان بزرگ ایرانی، همزمان با 970مین زادروز وی در 'خانه دوستی کشورها' در مینسک پایتخت بلاروس برگزار شد.

آرامگاه خیام نیشابوری گلباران شد

مشهد- ایرنا- آرامگاه حکیم عمر خیام در نیشابور جمعه شب به ‌مناسبت روز بزرگداشت این شاعر، ریاضیدان و فیلسوف بزرگ با حضور استاندار خراسان رضوی گلباران شد.

تغییر در برنامه‌های بزرگداشت خیام به علت شرایط جوی

برنامه‌های بزرگداشت روز ملی خیام به علت شرایط جوی شهرستان و احتمال بارندگی با تغییر مواجه شد.

آرامگاه خیام نیشابوری گلباران شد

هم‌زمان با 28 اردیبهشت‌ماه روز بزرگداشت خیام نیشابوری آرامگاه این حکیم بزرگ گلباران شد.

فردوسی و خیام با شعر به بیان دیدگاه انتقادی خود پرداختند

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: مهمترین وجه اشتراک حکیم ابوالقاسم فردوسی با حکیم عمر خیام این بود که با استفاده از شعر به بیان دیدگاههای انتقادی، علمی و فرهنگی خود پرداختند.

بزرگداشت مفاخری نظیر خیام پاسداشت هویت ملی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیام نماد هویت ملی، منطقه‌ای و مردم نیشابور بوده و تکریم بزرگان ریشه دواندن و ریشه گرفتن از تاریخ است.

28 اردیبهشت؛ بزرگداشت ریاضیدان، منجم و رباعی‌سرای ایرانی

حکیم ابوالفتح عمربن ابراهیم الخیامی مشهور به "خیام"، فیلسوف، ریاضیدان، منجم و رباعی‌سرای ایرانی در 28 اردیبهشت سال 427 هجری شمسی در نیشابور زاده شد.

خیام پژوه: گفتمان خیام می تواند مبنای مباحث امروز باشد

شیراز- ایرنا- دارنده نشان ویژه خیام‌ پژوهی گفت: گزاره‌هایی که از زبان خیام شنیده می‌شود، شایسته درنگ و قابل توجه است که می‌تواند مبنای بسیاری از مباحث امروز قرار گیرد.

عبدالعزیز حکیم؛ روحانی مجاهد با خدمات کم نظیر به عراق

بغداد- ایرنا - به بهانه برگزاری مراسم بزرگداشت سید عبدالعزیز حکیم رهبر پیشین مجلس اعلای اسلامی عراق، نگاهی به زندگینامه وی می تواند در شناخت بیشتر از این شخصیت موثر عراقی مفید باشد.

خیام معرف خوبی برای زبان فارسی در جهان است

شیراز - ایرنا - مدرس و عضو گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جهرم با گرامیداشت 28 اردیبهشت ماه روز بزرگداشت خیام نیشابوری گفت: این شاعر بلندآوازه معرف خوبی برای زبان فارسی به جهانیان است و از این ظرفیت باید به خوبی بهره گرفته شود.

تشریح برنامه‌های گرامیداشت سوم خرداد در سراسر کشور

رئیس ستاد مرکز بزرگداشت سی‌وششمین سالروز بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر برنامه‌های گرامی داشت این روز را تشرح کرد.

2هزار و 700 برنامه بزرگداشت سوم خرداد برگزار می شود

اهواز – ایرنا- مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خوزستان درخصوص برنامه های بزرگداشت سوم خرداد گفت: 2هزار و 700 برنامه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و هنری در سراسر استان خوزستان برگزار می شود.

اردیبهشت شعر مرودشت برگزار شد/همنشینی فردوسی و خیام در تالار مهر

شیراز- مراسم اردیبهشت شعر، ویژه برنامه همنشینی فردوسی و خیام در تالار مهر اداره فرهنگ و ارشد اسلامی شهرستان مرودشت برگزار شد.

نشان ویژه‌ خیام به استاد ادبیات دانشگاه شیراز اهدا شد

شیراز- ایرنا- دکتر کاووس حسنلی استاد ادبیات دانشگاه شیراز شامگاه جمعه نخستین نشان علمی خیام را در یادروز خیام نیشابوری از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرد.

فلسفۀ خیام چندان اصیل نیست/ زندگانی عمر بن ابراهیم نیشابوری

خیام پنج رسالۀ فلسفی نوشته و قسمت اعظم اشعارش نیز ماهیت فلسفی دارد، با این وجود مشخص کردن جهان بینی او دشوار است.

140 برنامه ویژه بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر آغاز شد

خرمشهر - ایرنا - دبیر ستاد بزرگداشت حماسه آزادی خرمشهر گفت: 140برنامه فرهنگی، ورزشی در هفته بزرگداشت حماسه آزادسازی خرمشهر از روز دوشنبه در این شهرستان آغاز شد.

خیام باید بیش از گذشته قدر دانسته شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: خیام، کم‌بدیل و اگر اغراق نباشد از ستارگان بی‌بدلیل ایران است که بیش از گذشته باید قدر دانسته شود.

خیام نیشابوری دانشمندی عارف

مشهد- ایرنا- ابوالفتح غیاث الدین عمربن ابراهیم خیام نیشابوری را که معاصرانش به حکمت، فلسفه، ریاضی، طب و نجوم می شناختند به سبب اشعار نغز و ابتکارش در ابداع 'تقویم جلالی' به عنوان معتبرترین و دقیقترین گاهشمار خورشیدی نیز شهرت جهانی دارد و از او تصویر دانشم