حمله طالبان به ولایت «فراه» دفع شد

طالبان اوایل روز گذشته از جهات مختلف به ولایت «فراه» حمله کرد و تلاش کرد کنترل آن را به‌دست آورد، اما کمی بعد با مقاومت نیروهای تقویت‌شده امنیتی مواجه شد. ]]>مطالب مرتبط

پرونده ویژه|طالبان، ولایت «فراه» و نزدیک‌ترین پایگاه نظامی آمریکا به خاک ایران

موقعیت استراتژیک ولایت فراه در غرب افغانستان و در همسایگی ایران که محل عبور پروژه تاپی و گذرگاه شمال به جنوب محسوب می‌شود همچنین حضور کشورهای غربی و عربی سبب شده تا طالبان برای کنترل این ولایت تلاش کند.

کشته شدن 2 آمریکایی در غرب افغانستان

برخی از منابع خبری در ادامه درگیری‌های ولایت ناامن فراه در غرب افغانستان، از کشته شدن دو نظامی آمریکایی در شهرستان «فراه رود» این ولایت خبر می‌دهند.

نامه ای که چندگانگی رهبری در گروه طالبان را آشکارتر کرد

کابل - ایرنا - رسانه های افغانستان امروز نامه ای منسوب به ملا «قیوم ذاکر» یکی از فرماندهان ارشد گروهی از طالبان را منتشر کردند که در آن اشاره به حمله بدون هماهنگی به استان «فراه» شده است و وجود چندگانگی رهبری در این گروه را آشکارتر کرد.

جنگ فراه برسر حضور نظامی آمریکا در افغانستان است

کابل - ایرنا - سخنگوی گروه طالبان در صفحه توئیتر خود ادعای برخی مقامات افغانستان درباره ارتباط درگیری های استان فراه بر سر مدیریت آب را رد کرده و افزوده است که جنگ در این استان بر سر حضور نیروهای نظامی آمریکایی است.

۱۴ پلیس افغان در جریان حمله طالبان کشته شدند

یکی از مقام‌های افغان اعلام کرد در جریان حملات طالبان در چند منطقه به ولایت غزنی در شرق افغانستان ۱۴ پلیس کشته شدند.

پیشروی طالبان در ولایت «غزنی»

منابع محلی افغانستان از ادامه درگیری‌‌ها در ولایت «غزنی» خبر دادند.]]>

اسارت و کشته شدن 20 سرباز ارتش در شمال افغانستان

رئیس شورای ولایتی «فاریاب» در شمال افغانستان اظهار داشت حمله طالبان به نیروهای امنیتی افغان در این ولایت دستکم 20 کشته، اسیر و زخمی برجا گذاشته است.

شهرستان «خاص» ولایت «ارزگان» در جنوب افغانستان در آستانه سقوط

نیروهای امنیتی افغان در شهرستان «خاص» ولایت ارزگان اظهار داشتند که بر اثر حملات طالبان تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند و اگر نیروهای کمکی و تجهیزات نظامی در اختیار آن‌ها قرار نگیرد این شهرستان سقوط خواهد کرد.

افزایش نگرانی نمایندگان پارلمان از سقوط احتمالی ولایت غزنی در جنوب شرق افغانستان

شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان اعلام کردند که طالبان تا حومه شهر غزنی رسیدند و اگر دولت مرکزی به وضعیت امنیتی این ولایت توجهی نکند شهر غزنی سقوط خواهد کرد.

14 پلیس در حمله طالبان به چندین منطقه در استان غزنی کشته شدند

تکرار سناریوی رسانه‌های غربی علیه ایران/ پشت پرده سقوط شهر «فراه» چه بود

به نظر می‌رسد سناریوی تکراری اتهام به ایران در مورد سقوط شهر فراه افغانستان، از سوی رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، هدف خاصی را دنبال می‌کند که تمرکز بر روی انحراف افکار عمومی افغانستان از واقعیت‌ها و چرایی ادامه جنگ و در نهایت تخریب روابط دو کشو

افغانستان کنترل منطقه تاله و برفک را از طالبان پس گرفت

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، نیروهای امنیتی این کشور کنترل منطقه تاله و برفک ولایت بغلان را به دست گرفتند.

شورای صلح افغانستان: کشورهای خارجی نمی‌توانند به نمایندگی از کابل با طالبان گفت‌وگو کنند

پس از اظهارات مقامات روسیه مبنی بر تماس با طالبان برای برقراری صلح در افغانستان، شورای عالی صلح این کشور تصریح کرد که کشورهای خارجی نمی‌توانند به نمایندگی از افغانستان با طالبان وارد گفت‌وگو شوند.

حمله هوایی نیروهای خارجی به مناطق امن در شمال غرب افغانستان

نیروهای خارجی در حمله هوایی دو منطقه امن در ولایت «بادغیس» در شمال غرب افغانستان را هدف قرار دادند.

طالبان پنج مین یاب را در قندهار افغانستان کشتند

کابل - ایرنا - معاون سخنگوی ریاست اجرایی دولت وحدت ملی افغانستان اعلام کرد که گروه های طالبان پنج نیروی مین یاب را که در مسیر طرح عمرانی «تاپی» مشغول پاکسازی بودند؛ کشته اند.

بمباران نشست‌ سران طالبان در جنوب افغانستان

دفتر مطبوعاتی نظامیان ِآمریکایی در افغانستان امروز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: این حمله هوایی در شهرستان موسی قلعه استان هلمند اجرا شد.

مسکو خواستار گفت‌وگوی مستقیم آمریکا با طالبان شد

مسئول امور آسیا در وزارت خارجه روسیه اظهار کرد که برای پایان دادن به جنگ و خونریزی در افغانستان، آمریکا باید بطور مستقیم با طالبان وارد گفت‌وگو شود.

افزایش فشار علیه دولت افغانستان در پی تهدیدهای طالبان

شبه نظامیان طالبان روز یکشنبه در حالی به یک منطقه دیگر در افغانستان نزدیک شدند که مقام‌های این کشور به دنبال تضمین دادن به مردم خشمگین درباره بهبود اوضاع امنیتی هستند.

قاسمی: حمله طالبان به شهرهای افغانستان ارتباطی به روابط خوب ایران و افغانستان ندارد

سخنگوی وزارت خارجه گفت: کسانی سعی دارند با اتهام زنی‌های ناروا افکار عمومی افغانستان را از علل واقعی تداوم جنگ در آن کشور منحرف سازند.

طالبان: تغییر ژنرال‌ها در افغانستان سودی برای آمریکا ندارد

گروه طالبان اعلام کرد که اعزام ژنرال‌های جدید به افغانستان نمی‌تواند آمریکا را از شکست در این کشور نجات دهد.