زبان فارسی پاره‌ای از وجود تاریخی ایران و تمدن جهان اسلام است/ نظم و نثر عطار زبان گفت‌وگو است

رئیس جمهور زبان فارسی را پاره‌ای از وجود و پیوست تاریخی ایران و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام دانست و تاکید کرد: زبان فارسی و اندیشه ایرانی و اسلامی سرشار از منابع و عناصر علمی و فرهنگی زنده و زایایی است که نه تنها بر میراث گذشته ما پرتو می‌افکنند، بلکهمطالب مرتبط

مهمترین اخبار جهان (07-19)

چهارمین همایش ایران شناسی با حضور ایران شناسان برجسته روس ، اندیشمندان و استادان زبان فارسی روسیه و کشورهای حوزه روس زبان در مسکو برگزار شد.

سفیر ایران در مجارستان: زبان فارسی محور اصلی حفظ هویت ایرانیان است

بلگراد-ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان در نشستی با اساتید کرسی ایران شناسی دانشگاه الته مجارستان گفت: زبان فارسی محور اصلی حفظ هویت ایرانیان و ایجاد پیوند دوستی با علاقمندان به این زبان فاخر است.

ارتقای رتبه زبان فارسی به عنوان زبان علم

عشق دکتر فاضل به ایران و زبان فارسی ستودنی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه عشق به میهن و زبان فارسی برای فردی همچون دکتر فاضل که تحصیلکرده آمریکا بوده ستودنی است، گفت: مردم‌دوستی و اخلاق نیکو باید درسی برای همه پزشکان باشد.

دوره دهم آموزش زبان فارسی در ژاپن به پایان رسید

پکن- ایرنا- دهمین دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی در ژاپن، روز دوشنبه با برگزاری آزمون نهایی در محل رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو، به پایان رسید.

مشاعره دانشجویان زبان فارسی ارمنستان با همتایان ایرانی

مسکو - ایرنا - جمعی از دانشجویان ارمنستانی که زبان فارسی می خوانند با دانش آموزان ایرانی به مشاعره پرداختند.

ایران و پاکستان رسانه‌های مشترک اردو و فارسی زبان راه‌اندازی کنند

وزیر اسبق اطلاع‌رسانی پاکستان گفت: رسانه‌ها نقش مؤثری در یافتن راهکارهای تازه برای همکاری بیشتر بین پاکستان و ایران دارند و پیشنهاد می‌کنم رسانه‌های مشترک بین دو کشور به زبان‌های اردو و فارسی راه‌اندازی شود.

قدرت یک زبان در چیست؟/ زبانِ خوب، زبان پالوده است

زبان متکامل، زبانی است که در دیالوگ با دیگر زبان‌ها پخته شده باشد. به همین معنا می‌توان گفت آنچه چونان اصالت، قوت تلقی می‌شد در یک نگاه ترقی‌گرا دقیقاً ضعف است.

قرار گرفتن زبان فارسی در جایگاه پانزدهم علم و فناوری جهان/سهم نیم درصدی جی‌دی‌پی از علم و پژوهش

معاون پایش و ارزیابی و نظارت نقشه جامع علمی کشور با اشاره به قرار گرفتن زبان فارسی در حوزه‌ علم و فناوری در جایگاه پانزدهم دنیا، گفت: ارزش دلاری محصولات پیشرفته با فناوری بالا در سال ۸۰، ۲۷ میلیون دلار بوده که این رقم در سال ۹۵ به ۲۳۱ میلیون دلار بالغ شده

همایش ایران شناسی در روسیه

چهارمین همایش ایران شناسی با حضور ایران شناسان برجسته روس، اندیشمندان و استادان زبان فارسی روسیه و کشور‌های حوزه روس زبان در مسکو برگزار شد.

تجلیل از مجتهد جامع‌الشرایط شاهنامه/ رواقی: همه عمر کوشیدم زبان فارسی را زنده نگاه دارم

علی رواقی در «یکشنبه‌های ملی» گفت: باید کار فرهنگی شود و به دست دوستداران و خواهان آن برسد و من در همه عمر کوشیدم چنین باشم و کارهایی که کردم در راه هدف زنده نگاه‌داشتن زبان فارسی بود که به‌واقع ناشناخته مانده است.

همایش سالانه ایرانشناسان روس در مسکو آغاز به کار کرد

مسکو - ایرنا- چهارهمین همایش سالانه ایرانشناسان و استادان زبان فارسی در روسیه با هدف تقویت ایرانشناسی و بررسی راه های گسترش زبان فارسی، مسایل و مشکلات موجود و چشم اندازهای آتی در مسکو آغاز به کار کرد.

شعر فارسی بصیرت‌زا است

الویر موسیچ، از اساتید زبان فارسی در بوسنی می‌گوید شعر فارسی بصیرت‌زا است، زیرا ما با تجربه‌ای که توسط شعر فارسی پیدا می‌کنیم، می‌توانیم ابعاد تازه‌ای از زندگی را دریافت کنیم.

بولدوزر در نقش‌ جهان و تخت‌ جمشید!

اسماعیل امینی می‌گوید: زبان فارسی دیگر برای هیچ‌کس مهم نیست؛ در حالی‌که یکی از ارکان این کشور و استقلال و هویت ماست. کسی که با خط فارسی بازی می‌کند انگار دارد با مرزهای ما بازی می‌کند و بولدوزر انداخته است و دارد میدان نقش‌ جهان و تخت‌ جمشید را خراب می‌کن

روایات بازماندگان بمباران اتمی ناگازاکی به زبان فارسی منتشر شد

برای اولین بار، ترجمه 14 روایت از بازماندگان بمباران اتمی ناگازاکی، به زبان فارسی منتشر شد.

یادداشت| نامگذاری فرودگاه بین‌المللی شرمیتوا مسکو به نام الکساندر پوشکین و پدیده روح روسی

دلیل این جایگاه رفیع پوشکین خدمت بی‌‌مانند او به زبان روسی و زنده نگاه‌ داشتن آن در شرایطی است که زبان فرانسه، زبان طبقه روشنفکر بود و زبان روسی تنها از آنِ دهقانان در نظر گرفته می‌شد.

دهمین شعبه انجمن زبان فارسی کشور در خوزستان راه اندازی شد

اهواز - ایرنا - دهمین شعبه انجمن ترویج زبان و ادب فارسی کشور روز سه شنبه در خوزستان در محل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید چمران اهواز راه اندازی شد.

مهلت ثبت نام در آزمون سنجش مهارت‌های زبان فارسی تمدید شد

مهلت ثبت نام در چهارمین آزمون سنجش استاندارد مهارت‌های زبان فارسی (سامفا) سال ۱۳۹۷ تمدید شد.

ایجاد مرکز آموزش زبان فارسی در دانشگاه تربیت مدرس

مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی می شود.

آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان در دانشگاه تربیت مدرس

تهران - ایرنا - 'مرکز آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان' با هدف آموزش پذیرفته شدگان غیر ایرانی در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی می شود.