زبان فارسی پاره‌ای از وجود و پیوست تاریخی ایران و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام است

رئیس جمهور زبان فارسی را پاره‌ای از وجود و پیوست تاریخی ایران و بخشی از فرهنگ و تمدن جهان اسلام دانست و تاکید کرد: زبان فارسی و اندیشه ایرانی و اسلامی سرشار از منابع و عناصر علمی و فرهنگی زنده و زایایی است که نه تنها بر میراث گذشته ما پرتو می‌افکنند، بلکهمطالب مرتبط

جایگاه آموزش زبان فارسی قبل و بعد از تأسیس بنیاد سعدی/ هوای ابری بودجه

غلامعلی حدادعادل با بیان اینکه آموزش زبان فارسی قبل از تأسیس بنیاد سعدی روی سر ایستاده بود اما الان روی پاست. گفت: در برخی برنامه های صدا و سیما شاهد آسیب‌رسانی به زبان فارسی هستیم و در پاره‌ای موارد اصول پاسداری از زبان فارسی رعایت نمی‌شود.

فعالیت 300 استاد زبان فارسی در جهان/حدادعادل: برخی برنامه‌های سیما به زبان فارسی آسیب می‌زند

مدیر بنیاد سعدی در نشست خبری هشتادمین دوره دانش‌افزایی از فعالیت 300 استاد زبان فارسی در جهان خبر داد.

من ایرانیان را سرزنش می‌کنم

دبیر انجمن ایران‌شناسی اسپانیا می‌گوید: من ایرانیان را ملامت و سرزنش می‌کنم، زیرا در خارج از کشور زبان فارسی را طوری تدریس می‌کنند که زبان فارسی فقط زبان ایران است، در حالی‌که زبان فارسی خیلی بیش از این است.

بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در نشست اساتید بین المللی

تهران -ایرنا- استادان زبان فارسی از 12 کشور جهان طی نشستی در روز یکشنبه 31 تیرماه در بنیاد سعدی به بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در دنیا و مشکلات آن می پردازند.

توجه صداوسیما به زبان فارسی بیشتر شده اما کافی نیست

رئیس فرهنگستان زبان فارسی با ابراز رضایت از توسعه ارتباطات فرهنگستان با صدا و سیما در رابطه با پاسداری از زبان فارسی گفت: دربعضی از برنامه های صدا و سیما شاهد آسیب رسانی به زبان فارسی هستیم.

ریشه‌ی عمیق زبان فارسی در بوسنی و هرزگوین

منطقه‌ی بالکان و ایران دارای میراث مشترک فراوانی هستند و این منطقه از جمله مهم‌ترین سرزمین‌های غیرایرانی حامی فرهنگ و زبان و ادب فارسی در قلب اروپاست و شایسته است که همکاری‌های نوینی در شناخت تحولات فرهنگی و ادبی دو کشور ایران و بوسنی طراحی و اجرا شود.

تاسیس بنیاد سعدی، آموزش زبان فارسی را به جای «سر»روی«پا» قرار داد

رئیس بنیاد سعدی تاسیس این بنیاد را پاسخی بهنگام به نیاز دائمی برای فراگیری زبان فارسی در جهان ارزیابی و تاکیدکرد: آموزش زبان فارسی قبل از تاسیس بنیاد سعدی روی سر ایستاده بود اما الان روی پا.

موزه تاکسیلا پاکستان؛ جلوه ای از تمدن 2100 ساله

اسلام آباد - ایرنا- موزه 'تاکسیلا' (TAXILA)، در برگیرنده آثار به جای مانده از شهر تاریخی ' گنداره ای تاکشاشیلا' و تمدن 'گندهارا'، مربوط به حدود صد سال پیش از میلاد مسیح (ع)، در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اسلام آباد پاکستان قرار دارد.

موزه «تکسیلا» پاکستان / دربرگیرنده آثار تمدن «گندهارا»

ایرنا-اسلام آباد- موزه «تکسیلا» (TAXILA) ، در برگیرنده آثار به جای مانده از شهر تاریخی " گنداره ای تاکشاشیلا" و تمدن "گندهارا"، مربوط به حدود صد سال پیش از میلاد مسیح (ع)، در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اسلام آباد پاکستان قرار دارد.عکس: ذیشان علی*11*

موزه «تکسیلا» پاکستان / دربرگیرنده آثار تمدن «گندهارا»

ایرنا-اسلام آباد- موزه «تکسیلا» (TAXILA) ، در برگیرنده آثار به جای مانده از شهر تاریخی " گنداره ای تاکشاشیلا" و تمدن "گندهارا"، مربوط به حدود صد سال پیش از میلاد مسیح (ع)، در فاصله حدود 40 کیلومتری شهر اسلام آباد پاکستان قرار دارد.عکس: ذیشان علی*11*

برگزاری ­هشتاد و پنجمین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی؛ بزودی

رئیس بنیاد سعدی گفت: امسال هشتاد و پنجمین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی ویژه استادان زبان فارسی برگزار که این دوره نخستین دوره بلند مدت تربیت مدرس زبان و ادبیات فارسی بنیاد سعدی است.

آثار ثبت شده در یونسکو بخشی از میراث فکری ایران است

همدان- ایرنا- مدیرکل ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و فرهنگی سازمان میراث فرهنگی گفت: آثار متعلق به کشورمان که در حافظه تاریخی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده اند، بخشی از میراث فکری و تمدن شهری ایران هستند.

ریشه‌ عمیق زبان فارسی در فرهنگ و ادبیات بوسنی و هرزگوین

آموزش ادبیات و تکلم زبان فارسی در مدارس خط قرمز است/ می‌گویند اپوزیسیون آموزش و پرورش هستم

وزیر آموزش و پرورش گفت: آموزش دانش‌آموزان به ادبیات و تلکم فارسی، خط قرمز ماست و در مناطق 2 زبانه، معلم برای ارتباط بهتر با دانش‌آموز از زبان محلی استفاده می‌کند در حالی که زبان فارسی به عنوان خط وحدت کشورمان، باید در مدارس استفاده شود.

در پاسداشت صداقت، شجاعت و علی مطهری

علی مطهری صریح است. آنچه بر دلش جاری است را بر زبان می‌آورد و فرصت‌هایی تاریخی برای شناخت فرهنگ جامعه مدیران ایرانی به وجود می‌آورد.

آموزش زبان فارسی در دنیا

رئیس بنیاد سعدی گفت: امروز بیش از ۳۰۰ مدرس غیر ایرانی در دنیا زبان فارسی را آموزش می‌دهند.

مدل علمی امام صادق(ع) باید الگوی نخبگان جهان اسلام شود

پارسانیا گفت: امروز متاسفانه امت اسلام در موضع ضعف قرار دارد و این باعث می شود تا فرهنگ‌های غیر اسلامی با استفاده از حاشیه‌ها و جاذبه‌های سیاسی در مقابل فرهنگ اسلامی قرار بگیرد.

عجایب اهرام مصر

ایرنا- مصر باستان یکی از تمدن های مرموز در تاریخ بشر است که بعد از گذشت سال ها هنوز هم کارشناسان را برای رمزگشایی به چالش می کشد. آثار به جا مانده در این تمدن کهن حکایت از وجود زیرساخت ها و تکنولوژی هایی دارند که تصور وجود آنها در زمان های دور در ذهن هیچ

قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام

نخستین کنفرانس استانی با موضوع؛ قم پایتخت فرهنگی جهان اسلام، به همت کانون هم اندیشی تعالی و توسعه استان در سالن شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سومین دیوار طولانی‌ جهان، مدفون زیر خاک‌

دیوار تاریخی گرگان، طولانی‌ترین دیوار در ایران و نیز به عنوان سومین دیوار طولانی جهان است اما همچنان بخشی از دیوار گرگان در زیر خاک مدفون بوده و هنوز به طور کامل آثار تاریخی و بقایای آن شناسایی نشده است.