یک کشف باستان‌شناسی خاص در لرستان

«فصل سوم کاوش باستان شناختی «غار کلدر» خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.»مطالب مرتبط

درخواست باستان‌شناسان از نمایندگان مجلس/تشکیل سازمان باستان شناسی

جامعه باستان‌شناسی ایران از نمایندگان مجلس می‌خواهد که در بررسی طرح وزارتخانه میراث فرهنگی به مسائل و مشکلات موجود تشکیلات باستان شناسی ایران توجه کنند و سازمان باستان‌شناسی را تشکیل دهند.

درخواستی برای ایجاد سازمان باستان‌شناسی

«ساختار فعلی پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی جوابگوی ظرفیت‌ها و مطابق با انتظارات موجود از تشکیلات باستان‌شناسی و باستان‌شناسان ایرانی نیست و از نظر مالی هیچ استقلالی از خود ندارد و قادر نیست از پروژه‌های علمی و ضروری بطور بهینه پشتیبانی کند، تجربه‌ی جهانی نشان د

یک کشف باستان‌شناسی خاص در لرستان

«فصل سوم کاوش باستان شناختی «غار کلدر» خرم آباد لرستان به کشف بخشی از جمجمه انسان هموساپین (هوشمند) ختم شد که یکی از نادرترین کشفیات در غرب قاره آسیا محسوب می‌شود.»

لرستان سرزمین هموساپین‌ها

استان لرستان از دیرباز به عنوان یکی از سکونتگاه‌های اولیه بشر به شمار رفته و یافته‌های متعدد باستان‌شناسی در این سرزمین گواه این موضوع است. در این میان دره منحصر بفرد خرم‌آباد با داشتن غارها و پناهگاه‌های صخره‎ای متعدد در برگیرنده شواهد دیرینه شناسی از دو

کلنگ کاوش های باستانی نوار ساحلی مازندران زده شد

تهران - ایرنا - سرپرست هیأت باستان شناسی، گفت: کلنگ کاوش های باستان شناسی در نخستین سایت نزدیک به نوار ساحلی استان مازندران با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری بر زمین زده شد.

نمایش 20 شیء تاریخی باستان شناسی، در موزه ها

20 شیء تاریخی کشف شده در کاوشهای باستان شناسی از محوطه های تاریخی در موزه های خراسان جنوبی به نمایش گذاشته شده است.

باستان شناسی آسیب های بلایای طبیعی را شناسایی می کند

تهران - ایرنا - رئیس موسسه باستان شناسی دانشگاه تهران معتقد است که آسیب های ناشی از بلایای طبیعی از قبیل سیلاب های مهیب، تغییر مسیر رودخانه ها، تغییر و تحول در بیماری های کهن از جمله سل، وبا و طاعون، تغذیه نامناسب، بحران آب و غیره را با انجام پژوهش های عل

تمدید نمایشگاه «باستان‌شناسی برای کودکان، نگاهی دیگر»

نمایشگاه مشارکتی مجموعه نیاوران و موزه ملی علوم و فناوری با عنوان «باستان‌شناسی برای کودکان، نگاهی دیگر» با توجه به استقبال بی‌نظیر علاقه‌مندان، تا دوم خرداد تمدید شد.

کاشی ماندگار سردر منزل پیشکسوت باستان شناسی خراسان نصب شد

مشهد- ایرنا- کاشی ماندگار سردر منزل استاد رجبعلی لباف خانیکی از پیشکسوتان باستان شناسی خراسان رضوی با حضور جمعی از مسئولان و شاگردان این استاد نصب شد.

لزوم تداوم کاوش‌های باستان‌شناسی در منطقه «دامسک» تربت حیدریه

معاون فرماندار تربت حیدریه بر ادامه مطالعات و کاوش های باستان شناسی "دامسک" تربت حیدریه برای آشکار شدن پیشینه تاریخی این منطقه تاکید کرد.

انجام کاوش باستان‌شناسی در گورستان تاریخی سرند ورزقان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از انجام کاوش باستان شناسی و نجات‌بخشی در بخشی از گورستان تاریخی سرند شهرستان ورزقان خبر داد.

معاون میراث فرهنگی سمنان: سه پژوهش باستان شناسی انجام شد

سمنان- ایرنا- معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: سه پژوهش باستان شناسی سال 97 در حوزه تپه های تاریخی استان انجام شد.

آغاز دومین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی کله کوب آیسک

دومین فصل کاوش های باستان شناسی در محوطه تاریخی کله کوب آیسک سرایان آغاز شد.

کاوشهای باستان شناسی در محوطه تاریخی کله کوب آیسک-سرایان

برگزاری چهاردهمین جلسه از حلقه‌های مطالعاتی تاریخ ایران باستان

چهاردهمین جلسه از حلقه‌های مطالعاتی تاریخ ایران باستان با عنوان "اسطوره‌شناسی نورس و متناظرهای آن در بستر هندواروپایی" توسط انجمن علمی تاریخ دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

گشتی در تونل تاریخ و تمدن به دور از سرطان

تهران- ایرنا- امروز 31 دختر و پسر 2 تا 17 سال مبتلا به سرطان بیمارستان محک به همراه خانواده هایشان به موزه باستان شناسی کاخ نیاوران آمده اند تا دور از فرایند درمان، لحظاتی را به خوشی در گوشه ذهنشان ثبت کنند.

اکران مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت»

خرم‌آباد- مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» اکران شد و در حاشیه آن از «عطا حسن پور» باستان شناس برجسته لرستانی تجلیل به عمل آمد.

رونمایی از اشیای نفیس باستانی در موزه شوش

به مناسبت ۲۸ اردیبهشت‎ روز جهانی و هفته ملی موزه‌ها از ۱۱ شیء نفیس مربوط به سده‌های نخستین دوران اسلامی که در حفریات باستان‎شناسی در شوش کشف شده بودند برای اولین باررونمایی و این اشیا در موزه شوش به نمایش گذاشته شدند.

رونمایی از 11 شیء نفیس باستانی در موزه شوش

به مناسبت 28 اردیبهشت‎ماه روز جهانی و هفته ملی موزه‎ها از 11شیء نفیس مربوط به سده‎های نخستین دوران اسلامی که در حفریات باستان‎شناسی در شوش کشف شده بودند، برای اولین بار رونمایی و این اشیاء در موزه شوش به نمایش گذاشته شدند.]]>

رونمایی از ۱۱ شیء نفیس باستانی در موزه شوش

به مناسبت ۲۸ اردیبهشت‎ماه روز جهانی و هفته ملی موزه‎ها از ۱۱شیء نفیس مربوط به سده‎های نخستین دوران اسلامی که در حفریات باستان‎شناسی در شوش کشف شده بودند برای اولین بار رونمایی و این اشیاء در موزه شوش به نمایش گذاشته شدند.]]>