البشیر نیست، حاکمیت مدنی سودان کجاست؟

با گذشت یک ماه از برکناری عمر البشیر، گرچه رهبران معترضان از تماس حاکمان نظامی سودان با معترضان برای از سرگیری مذاکراتی درباره انتقال قدرت به دولتی مدنی خبر می‌دهند اما زمانی که پای خواسته اصلی مخالفان به میان می‌آید، ارتش تعلل می‌کند.مطالب مرتبط

البشیر نیست، حاکمیت مدنی سودان کجاست؟

با گذشت یک ماه از برکناری عمر البشیر، گرچه رهبران معترضان از تماس حاکمان نظامی سودان با معترضان برای از سرگیری مذاکراتی درباره انتقال قدرت به دولتی مدنی خبر می‌دهند اما زمانی که پای خواسته اصلی مخالفان به میان می‌آید، ارتش تعلل می‌کند.

پیشنهاد کشوری در حاشیه خلیج فارس برای میزبانی از عمر البشیر

رهبران ارشد سودان درخواستی را از سوی یک کشور نفت‌خیز در حاشیه خلیج فارس برای اقامت دائم عمر البشیر، رئیس جمهور مخلوع سودان و خانواده او دریافت کردند.

سودان؛ پیشرفت در مذاکرات در سایه درگیری ها

تهران- ایرنا- وضعیت در سودان بیش از پیش متشنج است رسانه ها از توافق ارتش سودان و اپوزیسیون درباره ساختار دولت انتقالی خبر می دهند اخباری مبنی بر در گیری و کشته و زخمی شدن تعدادی از معترضین منتشر شده است. این در حالی است که عمر البشیر به مشارکت در کشتار تظ

اپوزیسیون سودان بر ریاست مدنی و تعداد محدود نظامیان در شورای حاکمیتی تاکید کرد

ائتلاف گروه‌های آزادی و تغییر سودان کمی پیش از آغاز دوباره مذاکرات با شورای نظامی انتقالی، بر حضور محدود نمایندگان نظامی در شورای حاکمیتی و ریاست مدنی آن به عنوان یکی از ساختارهای دولتی توافق شده برای مرحله انتقالی در این کشور تاکید کردند.

فراخوان معارضان سودان برای آغاز نافرمانی مدنی

مدیر سازمان اطلاعات عمر البشیر در سفر دوره‌ای به جای حبس خانگی

روزنامه "مصادر" سودان نوشت، مدیر سابق سازمان امنیت و اطلاعات ملی این کشور در حال انجام سفرهای دوره‌ای طولانی مدت است. این در حالی است که شورای نظامی انتقالی سودان اعلام کرده است که وی در حبس خانگی به سر می‌برد.

شورای نظامی سودان: یک برادر البشیر بازداشت شده و برادر دیگرش به ترکیه گریخته است

شورای نظامی حاکم در سودان اعلام کرد، از میان پنج برادر رئیس جمهوری مخلوع این کشور یک تن بازداشت شده و یک تن دیگر به ترکیه گریخته است.

شورای نظامی سودان: یک برادر البشیر بازداشت و برادر دیگرش به ترکیه فرار کرده است

شورای نظامی حاکم در سودان اعلام کرد که یک برادر رئیس‌جمهور مخلوع این کشور را بازداشته کرده، ولی برادر دیگر او موفق به فرار به ترکیه شده است.

کودتای نظامیان دولت مخلوع البشیر در سودان ناکام ماند

رسانه‌های سودانی از خنثی شدن طرح کودتایی که در نخستین ساعات امروز در این کشور به وقوع پیوست، خبر دادند.

عمر البشیر به قتل تظاهرکنندگان متهم شد

دادستان کل سودان رئیس‌جمهور مخلوع این کشور و چند تن از شخصیت‌های وابسته به نظام وی را به قتل تظاهرکنندگان متهم کرد.

ساختار امر به معروف مسئولان اصلاح شود/ نقد از طریق یک نهاد مدنی

عباس عبدی در نشست «بستر ها و موانع اجتماعی امر به معروف مسئولان توسط مردم» گفت: ستاد امر به معروف مهمترین نهاد مدنی در این حوزه است و باید نقد از طریق نهاد مدنی صورت گیرد.

متضرر شدن کسب و کارهای اینترنتی از نابسامانی فضای مجازی

وزیر اسبق ارتباطات با بیان اینکه متولی حاکمیت فضای مجازی درکشور مشخص نیست، گفت: کسب و کارهای اینترنتی از نابسامانی و عدم حاکمیت در فضای مجازی متضرر می شوند.

تحولات سودان|جلوگیری از اجرای حکم قضایی علیه«قوش»/ شورای حاکمیتی و شکاف در ائتلاف آزادی و تغییر

ماموران امنیتی سودان مانع ورود پلیس این کشور به خانه مدیر سابق سرویس امنیت سودان برای دستگیری او شدند.

شورای نظامی سودان و «نیروهای آزادی و تغییر» درباره ساختار دولت انتقالی توافق کردند

شورای انتقالی نظامی حاکم در سودان از توافق با جریان اپوزیسیون «نیروهای آزادی و تغییر» درباره ساختار حاکمیت و دولت انتقالی خبر داد.

درخواست‌ها در سودان برای سرنگونی شورای نظامی انتقالی

جمعیت شاغلین سودان و حزب کمونیسم این کشور خواهان سرنگونی حکومت نظامی و اجرای تحصن‌ها و اعتصاب‌ها در سراسر سودان شدند تا خواسته معترضان مبنی بر انتقال قدرت به غیرنظامیان محقق شود.

دیدار محرمانه هیأت سعودی از سودان

برخی منابع آگاه سودان گزارش دادند که معاون وزیر دفاع سعودی اخیرا در رأس هیأتی بلند پایه به خارطوم سفر و به صورت محرمانه با اعضای شورای نظامی سودان دیدار کرده است.]]>

عربستان و امارات به دنبال ساختن یک سیسی دیگر در سودان

یک مرکز پژوهشی راهبردی صهیونیستی فاش کرد که عربستان و امارات به دنبال تکرار تجربه رئیس‌جمهوری مصر در سودان بوده و برای این کار به نقش معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان چشم دوخته‌اند.

ایراد بودجه کجاست؟

با تاکید مجدد رهبر معظم انقلاب بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه سال جاری، یک اقتصاددان با بیان اینکه ساختار درآمدی و هزینه‌ای در بودجه سالم نیست، گفت: بخشی از هزینه‌های مندرج در بودجه در محل‌هایی خرج می‌شود که بهره‌وری و کارآمدی لازم و کافی را ندارد.

دعوت اتحادیه مشاغل سودان به سرنگونی شورای نظامی

اتحادیه مشاغل سودان با متهم کردن شورای انتقالی نظامی به مانع‌تراشی در مسیر انتقال قدرت به غیر نظامیان و تلاش برای خنثی‌سازی انقلاب سودان از ماهیت و اهداف آن، خواستار سرنگونی این شورا شد.]]>

ویدئو / شمالی‌ترین شهر کره زمین کجاست؟

«نوریلسک» سردترین شهر روسیه نیست اما سرما این منطقه را به منطقه‌ای خاص تبدیل کرده است. نوریلسک بزرگترین شهر صنعتی روسیه، با ۱۸۰ هزار نفر جمعیت، در ۲۸۰۰ کیلومتری مسکو واقع شده و شمالی‌ترین و دومین شهر بزرگ در مدار قطب شمال است. دو شهر نوریلسک و یاکوتسک تنه