راهِ حفاظت از آثار تاریخی در زمان بحران، از «سپرآبی» می‌گذرد

برگزاری دوره‌های آموزشی برای واحدهای نظامیِ بین‌المللی در زمان انجام عملیات و تاکید به نیروهای نظامی برای آگاهی از شناسایی موقعیت‌های تاریخی در هر منطقه، با هدف حفاظت از آن‌ها، نخستین قدمی است که کمیته سپرآبی می‌تواند در هر کشور بردارد.مطالب مرتبط

نیازی به حفظ همه آثار تاریخی نیست!

یک عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: خیلی از آثار تاریخی را باید نادیده بگیریم و به آثار تاریخی خوب، اصل و نفیس‌ برسیم، جایی مانند خانه فلانی باعث توقف پروژه شهری می‌شود که باید این جزئیات را رها کنیم وگرنه کل پروژه از بین می‌رود.

انهدام باند حفاران غیر مجاز آثار تاریخی در آبدانان

ایلام - فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی ایلام از انهدام باند حفاران غیر مجاز آثار تاریخی در شهرستان آبدانان خبر داد.

3 تفاهم‌نامه برای مرمت و حفظ آثار تاریخی استان فارس امضا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس گفت: 3 تفاهم نامه با نظام مهندسی، صدا و سیما و اداره اوقاف برای معرفی، حفاظت و مرمت آثار تاریخی امضا می‌شود.

قلب آثار تاریخی همدان دوباره تپید؛ 179 بنای تاریخی همدان مرمت شد

مرمت 179 بنای تاریخی پایتخت تاریخ و تمدن ایران نفسی تازه در جان آثار تاریخی همدان دمید.

ثبت ملی 500 اثر تاریخی خراسان رضوی در سال 98

مسئول دفتر ثبت آثار تاریخی و حرایم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: امسال 500 اثر تاریخی، معنوی و اثر طبیعی خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ثبت می‌شوند.

اصالت شهری 6000 ساله ارومیه در ورطه فراموشی

شهر ارومیه با داشتن پیشینه‌ای غنی و تاریخی پرفراز و نشیب جزء 19 شهر تاریخی ایران ثبت شده در یونسکو است ولی گذشت زمان و بی توجهی به اصالت بافت شهری و فرهنگ کهن سبب فراموش شدن نماها، نمادها و آثار باستانی و قدیمی این شهر شده است.

حل بحران کاغذ، نوشدارو پس از مرگ نباشد

نزدیک به دو سال از آغاز بحران کاغذ و لرزه‌هایی که به جان مطبوعات خصوصی افتاد می‌گذرد؛ اما نه تنها در این مدت راه‌حل مشخص و قطعی برای حل این مشکل مطرح نشد، بلکه تا جایی پیش رفت که امروز این بحران دامن روزنامه‌های دولتی و سازمانی را هم گرفته است.

1.2 میلیارد تومان برای مرمت آثار تاریخی مراغه تخصیص یافت

مراغه - ایرنا - رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه با اشاره به اجرای طرح های مرمت آثار تاریخی شهرستان گفت: 1.2 میلیارد تومان اعتبار برای مرمت این آثار در سال جاری تخصیص یافته است.

آثار تاریخی دامغان میزبان بیش از ۴۰۰ گردشگر خارجی شد

دامغان - رئیس اداره میراث فرهنگی دامغان گفت: بیش از ۴۰۰ گردشگر خارجی از نیمه دوم فرودین ماه ۹۸ تا کنون از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری شهرستان بازدید کرده‌اند.

آثار تاریخی همدان نیازمند جذب گردشگر است

همدان- ایرنا- رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان گفت: آثار تاریخی این شهر نیازمند جذب گردشگر برای معرفی هرچه بهتر در سطوح ملی و بین المللی است.

بازگشایی مرز خسروی رونق آثار تاریخی غرب استان را به دنبال دارد

استاندار کرمانشاه گفت: از آنجایی که به احتمال زیاد در آینده نزدیک شاهد بازگشایی مرز خسروی باشیم، درصورت تحقق این موضوع رونق آثار تاریخی غرب استان را خواهیم داشت.

22 طرح مرمت آثار تاریخی در آذربایجان شرقی تکمیل می شود

تبریز - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: امسال 22 طرح مرمت آثار و ابنیه های تاریخی و گردشگری در استان تکمیل و بهره برداری می شود.

آثار تاریخی نیر در آستانه فرسودگی

شهرستان نیر علی رغم داشتن مناطق  تاریخی و باستانی متعدد ، به علت نبود برخی زیرساخت های نگهداری، زخم تخریب و بی توجهی را بر پیکر خود دارد و غبار فرسودگی بر چهره بسیاری از مناطق تاریخی آن نشسته است.

راه‌اندازی موزه با هدف بهره‌گیری از سنت و دستاوردهای گذشته

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه ثبت آثار نشان دهنده تجربه تاریخی است که آینده از مسیر گذشته می‌گذرد، هدف از راه‌اندازی موزه‌هایی که امسال ایجاد می‌شوند را برای بهره‌گیری از سنت و دستاوردهای گذشته عنوان کرد.

معرفی آثار و مشاهیر قرآنی تخت فولاد در نمایشگاه قرآن‌وعترت اصفهان

علاقه‌مندان مجموعه تاریخی تخت فولاد اصفهان می‌توانند برای آشنایی با آثار و مشاهیر تاریخی مدفون در این مجموعه از سالن میرداماد شانزدهمین نمایشگاه قرآن و عترت اصفهان دیدن کنند.

زمان ارسال آثار به جشنواره بین‌المللی فارابی اعلام شد

رئیس دبیرخانه یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی گفت: زمان دریافت آثار یازدهمین جشنواره بین‌المللی فارابی؛ ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، از اول خردادماه تا ۳۱ مردادماه ۱۳۹۸ است.

پهنه تاریخی پیش‌بینی‌شده در قم کارشناسی نیست

رئیس شورای اسلامی شهر قم بابیان اینکه شهربازی غدیر به‌زودی به بهره‌برداری می رسد،گفت: به‌جای اینکه یک نقطه 200 متری یا 500 یا 1000 متری که یک آثار تاریخی یا اماکن تاریخی است را لحاظ کنند، یک پهنه چندین هکتاری دیده‌شده و طرح قفل‌شده است.

روستای تاریخی اوشتبین احیا می شود

تبریز- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: بافت روستای تاریخی اوشتبین در راستای حفاظت و نگهداری از معماری بومی و بافت تاریخی روستاهای استان، ساماندهی و احیا می شود.

قلعه تاریخی زاغه در چغابل رومشکان

این قلعه تاریخی برجای مانده از دوره ساسانیان در سال 1349 به شماره ملی 899 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

مرمت و مطالعه بیش از ۱۰۰ اثر تاریخی فارس

مرمت آثار تاریخی کاری مداوم است.