قتل خاشقجی تشکیل «ناتوی عربی» را پیچیده‌تر می‌کند

برخی منابع آگاه در آمریکا معتقدند، راهبرد این کشور برای اجرای طرح «ناتوی عربی» در راستای متحد کردن هم‌پیمانان عرب خود جهت مقابله با قدرت ایران در منطقه متأثر از کشته شدن خبرنگار منتقد سعودی با پیچیدگی‌های تازه‌تری مواجه شده است.مطالب مرتبط

ناتوی عربی؛ چالش‌ها و احتمالات فرارو

سفر منطقه‌ای مایک پمپئو مقدمه‌ای برای اجرای طرح آمریکایی ناتوی عربی است که گرچه تلاش‌هایی در مسیر اجرای آن وجود دارد، اما با موانع جدی مواجه است.

نشست لهستان یا عقبه ناتوی عربی؟

نشست لهستان را باید در ادامه ائتلاف‌سازی آمریکا در منطقه غرب آسیا به حساب آورد که پیش از این در قالب ناتوی عربی رخ نمایان کرده بود و این بار سعی دارد ورشو را عقبه سیاست‌های ضدایرانی ترامپ و تیم افراطی‌اش قرار دهد.

اردن در برابر معامله قرن ایستاده است/شکست ناتوی عربی علیه ایران

«طارق خوری» نماینده پارلمان اردن تاکید کرد که ناتوی عربی علیه ایران شکست خورده است و اردن در برابر فشارها برای پذیرش معامله قرن ایستادگی خواهد کرد.

الخلیج آنلاین: اردن درخواست پمپئو برای پیوستن به ناتوی عربی را رد کرد

تهران - ایرنا - پایگاه خبری الخلیج آنلاین به نقل ازمنابع آگاه اردنی گزارش داد که «عبدالله دوم» شاه اردن درخواست «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا برای پیوستن به ائتلاف موسوم به ناتوی عربی بر علیه ایران را به طور قطعی رد کرده است.

آمریکا قادر به اجماع‌سازی علیه ایران نخواهد شد/ نشست لهستان و تلاش برای ایجاد ناتوی عربی محکوم به شکست است

رئیس اسبق نمایندگی ایران در لندن با بیان اینکه نشست لهستان و تلاش برای ایجاد ناتوی عربی امری محکوم به شکست است، تاکید کرد: امریکا با این نشست قادر به اجماع‌سازی علیه ایران نخواهد شد چراکه همه کشورهای منطقه نظر یکسانی درباره ایران ندارند. ]]>

سایه سنگین بحران های کشورهای عربی بر سر نشست اقتصادی بیروت

تهران- ایرنا- برگزاری نشست اقتصادی کشورهای اتحادیه عرب در بیروت توجه بسیاری از رسانه های عربی را به خود جلب کرده است و شماری از آنها با توجه به وجود بحران های پیچیده در جهان عرب با بدبینی به این نشست و نتایج آن می نگرند.

خاشقجی، کابوسی که بن سلمان را رها نمی‌کند

موضوع ترور خاشقجی در کنسولگری عربستان در استانبول در حالی رو به فراموشی بود که سخنان آتشین سناتور لیندسی گراهام از ترکیه دوباره موجبات وحشت بن سلمان را فراهم کرد.

سیاست خارجی آمریکا در قبال هند،مبهم و پیچیده است

تهران- ایرنا- روزنامه اماراتی الاتحاد اعلام کرد سیاست خارجی 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در قبال هندبسیار پیچیده و پرابهام است.

وقت آن است که گوترش پرونده خاشقجی را بدست بگیرد

در حالی که بیش از سه ماه از قتل روزنامه‌نگار واشنگتن پست در کنسولگری عربستان سعودی می‌گذرد، اما هنوز نتیجه ملموسی در این پرونده به دست نیامده و زمان آن فرا رسیده است که دبیرکل سازمان ملل شخصا تحقیقاتی را درباره قتل جمال خاشقجی انجام دهد.

دیده بان حقوق بشر: قتل خاشقجی وجهه بن سلمان را خراب کرد

سازمان دیده بان حقوق بشر اعلام کرد که جنایت قتل جمال خاشقجی آسیب زیادی به وجهه عربستان و ولیعهد این کشور وارد کرد.

افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی

یک مخالف عربستانی سند محرمانه‌ای از دفتر پادشاهی این کشور را منتشر کرد که از نقش مصر در هماهنگی با تیم عربستانی مسئول ترور جمال خاشقجی پرده برمی‌دارد.

گوترش: آغاز تحقیقات درباره پرونده خاشقجی در حیطه اختیارات من نیست

دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد که وی از لحاظ قضایی به خودی خود قدرت آغاز تحقیقات درباره قتل جمال خاشقجی را ندارد.

سوریه بدون شک به اتحادیه عرب بازخواهد گشت/ پرونده دمشق پیچیده است

دبیرکل اتحادیه عرب با بیان اینکه پرونده سوریه همچنان به دلیل دخالت های بین المللی پیچیده است اعلام کرد که دمشق بدون شک به اتحادیه عرب بازخواهد گشت.

ریاض و ابوظبی شورای مشورتی ایجاد کردند

عربستان سعودی و امارات متحده عربی شورای مشورتی به منظور بررسی موقعیت‌ها و همکاری‌های دوجانبه در "ابعاد مختلف جهانی" تشکیل دادند.

رفتار آمریکا با خبرنگار «پرس‌تی‌وی» به سبک برخورد با خاشقجی است

رئیس مجلس گفت: رفتار آمریکا نسبت به خبرنگار «پرس‌تی‌وی» نشانگر آن است که آمریکا حقوق بشر را برای دیگران می سراید و خود به سبک دولت های پیرو خود در برخورد با خاشقجی ملتزم است.

قرارداد نیم میلیون دلاری عضو سابق کنگره آمریکا با عربستان پس از قتل خاشقجی

مدت‌ها پس از آنکه بسیاری از شرکت‌های آمریکایی قراردادهای پول ساز خود با عربستان را به دلیل مشارکت این کشور در قتل جمال خاشقجی متوقف کردند گروه مک کئون، متعلق به یک عضو سابق کنگره قراردادهایی با مبالغ هنگفت با این کشور امضا کرده است.

درخواست فعالان حقوق بشری برای اطلاعات بیشتر درباره قتل خاشقجی

دو فعال حقوق بشری و مدافع آزادی مطبوعات خواستار انتشار اطلاعات بیشتر درباره پرونده قتل "جمال خاشقجی" روزنامه‌نگار واشنگتن پست شدند.

آخرین ملک‌الشعرای ایران که بود؟

بازخوانی تاریخ حیات بهار، بازخوانی تاریخ یکی از پیچیده‌ترین ادوار سیاسی ایران است. عمر 65 ساله مرحوم او مصادف است با یکی از حساس‌ترین و پیچیده‌ترین ادوار حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی این مرز و بوم.

آلمان 4 ماه پس از قتل خاشقجی مناسبات اقتصادی خود با عربستان را از سر می‌گیرد

آلمان حدود چهار ماه بعد از کشته شدن "جمال خاشقجی" در حالی که این پرونده همچنان بسته نشده است مناسبات اقتصادی خود با عربستان را از سر می‌گیرد.

ناکامی پمپئو در رسیدن به اهداف کوچک خود در سفر به خاورمیانه

کارشناسان معتقدند با توجه به ناکامی وزیر خارجه آمریکا در اجماع کشورهای عربی برای تشکیل ائتلاف ضد ایرانی و ایجاد صلح بین قطر و دیگر کشورها ، دیدار پمپئو از منطقه ناموفق بود.