موضوع علوم انسانی و اجتماعیِ ترجمه شده، کُنش انسان غربی است

دبیر کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با اشاره به اینکه موضوع علوم انسانی و اجتماعی ترجمه شده، انسان نیست، بلکه موضوع آن کنش انسان غربی در دنیای مدرن است، تصریح کرد: به همین دلیل این علوم ذاتاً جهان‌شمول نیستند.مطالب مرتبط

موضوع علوم انسانی و اجتماعیِ ترجمه شده، کُنش انسان غربی است

دبیر کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی با اشاره به اینکه موضوع علوم انسانی و اجتماعی ترجمه شده، انسان نیست، بلکه موضوع آن کنش انسان غربی در دنیای مدرن است، تصریح کرد: به همین دلیل این علوم ذاتاً جهان‌شمول نیستند.

دومین نشست تخصصی همایش ملی المیزان و علوم انسانی برگزار می‌گردد

دومین نشست تخصصی همایش ملی المیزان و علوم انسانی با موضوع «ویژگی‌های پارادایمی موضوع علوم انسانی از منظر علامه طباطبایی(ره)»، برگزار می شود.

چگونه علوم انسانی بخوانیم؟/ توصیه های عملی برای مطالعه و تحقیق

یکی از مهم‌ترین کارها در مطالعات علوم انسانی این است که مفسران برجسته‌ موضوع و حوزه‌ تحقیقی‌تان را اعم از زنده و مرده بیابید. اینها از حیثی مهم‌تر از خود اندیشمندان هستند.

اسلامیت علم به روش آن و در فرآیند شناخت است

دبیر کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی گفت: وقتی از علوم انسانی و اسلامی سخن می گوییم اسلامیت را به ماهیت علم برمی گردانیم نه به موضوع و فاعل آن. اسلامیت علم به روش و در فرآیند شناخت است.

استقبال انگلیسی‌زبان‌ها از «انسان 250 ساله»/ روایتی نو از زندگی سیاسی ائمه اطهار(ع)

معاون بین‌الملل مجمع جهانی اهل بیت(ع) از ترجمه کتاب «انسان 250 ساله» به سه زبان جدید خبر داد و گفت: انگلیسی‌زبان‌ها بیشترین استقبال را از میان ترجمه‌های مختلف از این کتاب داشته‌اند.

چگونه علوم انسانی بخوانیم؟/توصیه های عملی برای مطالعه و تحقیق

ما بدواً در دل جهانی انسانی داریم علوم انسانی را می‌خوانیم و نسبت به گفته‌ها و کنش‌های خودمان یا انچه بر طبق گفته‌های ما می‌شود مسئول‌ایم.

هدف طرح اعتلای علوم انسانی، تربیت پژوهشگران دغدغه مند است

دبیر طرح اعتلای علوم انسانی با بیان اینکه خروجی طرح اعتلای علوم انسانی، تربیت پژوهشگرانی است که نسبت به مسائل کشور دغدغه مند هستند، گفت: با اجرای این طرح پژوهش از حالت انتزاعی خارج می شود.

هدف طرح اعتلای علوم انسانی، تقویت شبکه پژوهشگران دغدغه مند است

دبیر طرح اعتلای علوم انسانی با بیان اینکه خروجی طرح اعتلای علوم انسانی، تقویت پژوهشگرانی است که نسبت به مسائل کشور دغدغه مند هستند، گفت: با اجرای این طرح پژوهش از حالت انتزاعی خارج می شود.

خط تحمیل مستبدانه علوم انسانی سکولار هیچ‌گاه متوقف نشده است

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا با بیان اینکه گفتمان علوم انسانی اسلامی در جهان اسلام روزبه‌روز بیشتر تثبیت می‌شود، گفت: خط تحمیل علوم انسانی سکولار به جهان اسلام با روش‌های مستبدانه هیچ‌گاه متوقف نشده است.

نخستین پیش همایش «علوم انسانی وصنعت» برگزار می شود

نخستین پیش همایش علوم انسانی و صنعت با عنوان «صنعت از نگاه سیاست، حقوق و تاریخ» ۲۴ مهر در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار می شود.

کتاب «معنا و مبنای علوم انسانی اسلامی» منتشر شد

کتاب «معنا و مبنای علوم انسانی اسلامی» شامل درسگفتارها، سخنرانی‌ها، گفتگوها و یادداشت‌های حجت‌الاسلام رضا غلامی رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا منتشر شد.

چاپ کتاب پژوهش‌های عمیق درباره زندگی در عصر هوش مصنوعی

ترجمه کتاب «زندگی ۳/۰: انسان‌بودن در عصر هوش مصنوعی» نوشته مکس تگمارک با محوریت موضوع هوش مصنوعی توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.

غفلت از تولید علوم انسانی اسلامی آسیب جبران‌ناپذیری دارد

رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها با تاکید برهمکاری نهاد و شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: غفلت از تولید علوم انسانی اسلامی آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای کشور خواهد داشت.

برخی ساختارهای آموزشی مانع تحول در علوم انسانی هستند

رئیس شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی گفت: برخی از ساختارهای آموزشی مانع پیشرفت تحول و ارتقاء در علوم انسانی هستند ولی فعلاً ما قصد نداریم این ساختارها را تغییر دهیم و این گام بعدی ما است.

برنامه «عصر» تلویزیون| ترجمه زندگینامه شهید همدانی به زبان انگلیسی و سرنوشت عجیب آن در فرانکفورت

گلعلی بابایی در برنامه «عصر» با اشاره به ماجرای ترجمه زندگینامه شهید همدانی به زبان انگلیسی و سرنوشت عجیب آن در فرانکفورت، گفت: دیدید که حضرت آقا در شب خاطره موضوع نهضت ترجمه را مطرح کردند و فرمودند که گفتمان انقلاب باید به خارج از مرزها برود.

بهداشت و سلامت انسان‌ها نباید مورد معامله قرار گیرد

نماینده ایرانیان زرتشتی روز چهارشنبه در یکصد و سی و نهمین نشست IPU، مجمع جهانی اتحادیه بین المجالس که در ژنو سویس در حال برگزاری است با اشاره به اهمیت امنیت جهانی سلامت و توجه ویژه به انسان‌ها تاکید کرد: مباحث انسانی باید از تمام حاشیه‌های سیاسی به دور ب

تغییر اقلیم و دست اندازی انسان سیل راه می اندازد

تهران- ایرنا- صدای پای تغییر اقلیم و دخالت های انسانی در طبیعت این بار از سمت شمال کشور پرطنین شد؛ نیمه مهر سیلاب حاصل از بارش های سهمگین علاوه بر آسیب به زیرساخت های اقتصادی، تلفات انسانی نیز به همراه داشت و ضرورت آمادگی برای مقابله با این رخدادها را پرر

طول عمر انسان بیشتر از 120 سال می‌شود؟

میانگین افزایش طول عمر انسان در 50 سال گذشته 20 سال بوده است. برخی محققان می‌گویند مرز بیولوژیک طول عمر انسان 120 سال است، آنها ولی با اتکا به نتایج شگفت تحقیق بر روی برخی از حیوانات در فکر حفظ حداکثر تندرستی انسان تا سال‌های آخر عمر او هستند.

حیات طیبه انسان باید حفظ شود

بیرجند - ایرنا - نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند گفت: حیات انسانی و حیات طیبه انسان باید حفظ شود و در برابر انواع آلودگی هایی که این حیات را به خطر می اندازد، مقاومت و مبارزه کرد.

«اعلامیه‌ حقوق موجود انسانی» و «یک هزاره کشاکش»

ترجمه کتاب‌ «اعلامیه‌ حقوق موجود انسانی» از رائول وِنَه‌گِم به همراه کتاب «یک هزاره کشاکش» نوشته امیرحسین ابراهیم به تازگی منتشر شده‌ است.