پارلمان افغانستان: نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند

شماری از اعضای پارلمان افغانستان با اشاره به 17 سال جنگ آمریکا در این کشور تاکید کردند که نیروهای خارجی هرچه سریعتر این کشور را ترک کنند.مطالب مرتبط

10 تن مواد منفجره در گذرگاه مرزی پاکستان به افغانستان کشف شد

کابل - ایرنا - استانداری ننگرهار در افغانستان اعلام کرد که نیروهای امنیتی آنها موفق شده اند یک تریلی حامل 10 هزار کیلوگرم مواد منفجره را که از پاکستان وارد افغانستان شده بود، شناسایی و توقیف کنند.

ادعای نشریه آمریکایی از ورود بی سر و صدای چین به افغانستان

تهران - ایرنا - به گزارش یک نشریه آمریکایی، چین با ساخت پایگاه های نظامی و امنیتی در امتداد مرز افغانستان و تاجیکستان که با خروج نیروهای آمریکا از افغانستان همزمان شده است، بی سر و صدا تلاش می کند تا راهی برای ورود به افغانستان ایجاد کند.

مقام روس: خروج آمریکا از افغانستان خلایی ایجاد نمی کند

تهران - ایرنا - نماینده ویژه ریاست جمهوری روسیه در امور افغانستان گفت که خروج نیروهای آمریکا از افغانستان خلایی در قدرت ایجاد نخواهد کرد و طالبان می تواند یک متحد بالقوه در مبارزه علیه داعش در افغانستان باشد.

نظامیان آمریکایی،تصمیم خروج از افغانستان را به هم پاس می هند

تهران - ایرنا - «جوزف وتل»، رئیس مرکز فرماندهی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، خروج بیش از یک هزار سرباز آمریکایی را از افغانستان محتمل خواند و مسئولیت کاهش نیروهای آمریکا را به «اسکات میلر» فرمانده نظامیان مستقر ناتو در افغانستان پاس داد.

ارتش هند و ادعای تاثیرگذاری خروج نظامیان خارجی از افغانستان بر اوضاع کشمیر

ارتش هند اعلام کرد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در تحت نظر دارد و برای هرگونه پیامد احتمالی آن در موضوع کشمیر آماده است.

ویدئو / آیا افغانستان از نیروهای آمریکایی خالی می‌شود؟

پس از ۱۷ سال جنگ و درگیری در افغانستان که در آن حداقل ۳۸ هزار غیرنظامی کشته و میلیون‌ها نفر زخمی یا تبعید شدند، تاکنون هیچکدام از اهداف بلندمدت جرج بوش که سال ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کرد، محقق نشده است. حالا ایالات متحده آمریکا در چرخشی آشکار در برخی سیاست

برنامه زمانی خروج آمریکا از افغانستان در نشست بعدی مشخص می‌شود

وحید مژده گفت: در نشست بعدی طالبان با نمایندگان آمریکا، جدول زمان‌بندی‌شده‌ای را برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان تهیه خواهد شد.

ناتو در افغانستان: برنامه‌ای برای کاهش یا خروج نیروهای آمریکایی روی میز نیست

سخنگوی ماموریت نیروهای ناتو در افغانستان اعلام کرد که هیچ برنامه‌ای برای کاهش و یا خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان روی میز قرار ندارد.

دولت افغانستان: خروج نیروهای آمریکایی تاثیری بر جنگ ندارد

سخنگوی ریاست اجرایی دولت افغانستان در واکنش به کاهش احتمالی نیروهای آمریکایی تصریح کرد که در صورت تجهیز نیروهای امنیتی افغان خروج نیروهای آمریکایی تاثیری بر میدان‌های جنگ ندارد.

کرزی: رقابت‌های منطقه‌ای در حال تخریب روند صلح افغانستان است

رئیس جمهور سابق افغانستان اظهار داشت که رقابت‌های منطقه‌ای در حال تخریب روند صلح افغانستان است و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز برای افزایش نفوذ در این کشور پس از خروج احتمالی آمریکا تلاش می‌کنند.

افغانستان حمله تروریستی علیه نیروهای سپاه را محکوم کرد

کابل - ایرنا - دفتر ریاست جمهوری افغانستان حمله تروریستی به نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بشدت محکوم کرده و تروریسم را دشمن مشترک اعلام کرد.

جاسوسی نیروهای آمریکایی در افغانستان، علیه روسیه، چین و ایران

مؤسسه ران پل نوشت: آمریکا می‎خواهد با ادامه حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی خود در خاک افغانستان، علیه کشورهای روسیه، چین و ایران جاسوسی کند.

‌پیاز زعفران را برخی قاچاقی در اختیار افغانستان قرار داده‌اند

رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان گفت: ما پیاز زعفران را برای حفظ ذخایر ژنتیکی در اختیار افغانستان قرار ندادیم اما شاهد قاچاق آن بوده و حالا نیز افغانستان جزو کشورهای تولیدکننده زعفران است.

نقش رسانه ها در انتخابات افغانستان

شرایط جامعه افغانستان و وضعیت خاص آن اقتضا میکند نامزدها و فعالان سیاسی انتخابات بر اساس رویکرد اقناعی راهبرد خود را تنظیم کنند.

ژنرال ووتل: بیش از 1000 نظامی آمریکایی افغانستان را ترک می‌کنند

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا از تصمیم واشنگتن برای کاهش بیش از هزار نظامی مستقر این کشور در افغانستان خبر داد.

اشرف غنی: صلح از افغانستان دریغ شده است

تهران - ایرنا - اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت : صلح به مدت 40 سال از افغان ها دریغ شده است و دولت کابل مصمم است که این هدیه را برای مردم افغانستان به ارمغان آورد.

رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان درگذشت

نخستین رئیس‌جمهوری افغانستان پس از خروج نیروهای شوروی سابق از این کشور در سال ۱۹۹۲، در سن ۹۳ سالگی درگذشت. ]]>

توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی بین ایران و افغانستان

پس از دو روز گفتگوهای فرهنگی و تعاملات آموزشی بین ایران و افغانستان در زاهدان، پیش نویس تفاهمنامه مراوادات علمی بین دانشگاه سیستان و بلوچستان و دانشگاههای افغانستان تدوین شد.

نقش زنان در مذاکرات صلح افغانستان مورد تاکید قرار گرفت

کابل - ایرنا - وزیر خارجه افغانستان در اهمیت حقوق زنان در روند صلح افغانستان گفت که حقوق آنها در گفت و گوهای صلح هرگز معامله نخواهد شد.

آلمان هم وارد روند مذاکرات صلح در افغانستان شد

کابل - ایرنا - رسانه های افغانستان اعلام کردند که دولت آلمان تلاش هایی را برای برگزاری نشستی مشترک میان گروه طالبان و دولت افغانستان به منظور رسیدن به صلح آغاز کرده است.